The Lotus Cars Community banner
1 - 20 of 23 Posts

·
Registered
17 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Hello from Poland! In mid-May I became a happy owner of the carbon gray manual Evora with sport and premium packs. I have no tech pack but already changed my headunit for Parrot Asteroid Smart with rear camera, added cruise control and fold mirrors (magic with Ford switch :)). I miss still only rear parking sensors.

I just ordered a plack exhaust and cold air intake from boe!:)

So far I've done 3000 km (use her 3-4 times a week) ...and already had to replace both door handles and passenger door window's mechanism! ... but still love this car! :)

·
Disciple of Chapman
1,620 Posts
Nice looking
I'm a bit biased toward Carbon Grey
Classy, very classy

·
Registered
456 Posts
very nice! Congrats and welcome to the Lotus Evora family

·
Premium Member
7,553 Posts
Congtrats , looks just like a sister car at Secor folks!

·
Toys R us!
273 Posts
Beautiful car!! congrats!!
Beautiful background too, it looks beautiful parked there...
i have been to Poland a few times (mostly shopping for Polish Pottery) :p
Enjoy your car!

·
Registered
2,383 Posts
Welcome and congrats!!! Great looking ride.

·
Registered
677 Posts
Witam!

Moja żona jest polaka i jesteśmy w polce często. Niegdy nie widzałem lotus tam. Drogi są wgole okropnie. :) Gdzie mieskasz?

Czesz!

(sorry, my spelling Polish isn't there yet)

·
Registered
17 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Witam!

Moja żona jest polaka i jesteśmy w polce często. Niegdy nie widzałem lotus tam. Drogi są wgole okropnie. :) Gdzie mieskasz?

Czesz!

(sorry, my spelling Polish isn't there yet)
Hi! Roads in Poland are getting better. We already have, even the motorway! ;-) In fact, Lotus is an exotic in Poland. Especially Evora! There are a max of 2-3 units, Elise/Exige about 20-30 and a few pieces of Esprit.

I live in Poznan! Let me know if you will be in Poland!

Pozdrowienia dla Żony!:)

·
Vroom vroom
507 Posts
Ale ona jest piekna! Ja mam Elise, i moja rodzina tylko mowia ze to jest "zabawka"... Muszisz reklamowac Polakom ze Lotus jest najlepsza firma! Innaczej to nigdy nie beda wiedzieli co to jest. Ile jest dealerow w Polsce? Chyba nie wiele

Pozdrowienia z plustyni Arizony!

·
Registered
17 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Ale ona jest piekna! Ja mam Elise, i moja rodzina tylko mowia ze to jest "zabawka"... Muszisz reklamowac Polakom ze Lotus jest najlepsza firma! Innaczej to nigdy nie beda wiedzieli co to jest. Ile jest dealerow w Polsce? Chyba nie wiele

Pozdrowienia z plustyni Arizony!
Czesc swic0008!:) Elise tez jest piekna! Gdyby byla wieksza mialbym dylemat czy wziac Evore czy Elise.

Mozesz byc spokojny, czuje sie jak ambasador Lotus'a w Polsce!:) Jest ich bradzo malo. Moze 20 Elise i chyba tylko 2, moze 3 Evory z moja wlacznie.

Dealer byl jeden w Warszawie. Po trzech latach dzialalnosci go zlikwidowali. Na szczescie zostal serwis w razie czego:)

Pozdrawiam z Polski!:)

·
Vroom vroom
507 Posts
Po trzech latach dzialalnosci go zlikwidowali.
To przykro. Mam marzenie ze bedzie nowy model ktory uratuje situacje financowa. Morze wtedy beda mogli lepiej sie reklamowac. Jedz szczescliwie! :shift:

1 - 20 of 23 Posts